БЪЛГАРИЯ

БНБ прогнозира 4,4% спад на БВП през 2020 г.

В своя редовен тримесечен икономически преглед, Българската народна банка прогнозира, че брутният вътрешен продукт на страната ще регистрира понижение с 4,4 на сто за 2020 година.

В предната прогноза през септември очаквания спад в БВП бе 5,5%.

Експертите на Централната банка подчертават, че по отношение на прогнозата е налице значителна несигурност, дори и в краткосрочен хоризонт заради продължаващото разпространение на коронавируса и неопределения хоризонт за отпадане на ограниченията.

От БНБ очакват цените на енергийните и неенергийните продукти в долари и в евро да се повишат значително през 2021 г.

Икономическата активност ще нарасне с 3,7% през 2021 г. и с 3,6% през 2022 г., като достигне годишното ниво отпреди пандемията през 2022 г., очаква централната банка.

Завръщането към растеж на БВП през 2021 г. трябlа да дойде от нарастване на нетния износ, на инвестициите в основен капитал и от частното потребление.

Годишната инфлация за 2020 г. е 0,3% при 3,1% в края на 2019 г.

Източник: БНР

Подобни публикации

Премиерът Донев свиква среща с външния, вътрешния и правосъдния министър относно Шенген

Димитър

Станислав Балабанов: По най-бързия начин тази изпълнителна власт трябва да приключи

Димитър

121 случая на коронавирус, положителни са 10% от пробите

Димитър

Leave a Comment

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки нашите услуги, Вие се съгласявате с това. Приемам Прочети повече

Privacy & Cookies Policy