БЪЛГАРИЯ ВАЖНИ ПОЛИТИКА

Депутатите обсъждат 9% ДДС за доставка на храна

Още едно намаление на ставката на Данъка върху добавената стойност ще разгледа бюджетната комисия в парламента при дебатите по второто четене на промените в данъчните закони за догодина. Между двете разглеждания на промените от ГЕРБ внесоха промяна, според която от догодина и доставките на храна по домовете ще се облагат с 9 на сто. Досега това бе едно от изключенията от намалената ставка, която ресторантьорският бранш получи заради пандемията от Covid-19.

Ако промяната бъде приета с 20 процента ще се облага единствено сервираният твърд алкохол в заведенията, след като храните и безалкохолните имат ставка от 9% ДДС от началото на юли, а от август – бирата и виното.

Промяната се приветства от ресторантьорския бранш, но среща съпротива от търговските вериги, които настояват продажбата от топлите витрини да получават същата по-ниска ставка, тъй като услугата е една и съща.

С промените между първо и второ четене се правят и облекчения за хазартната дейност, като собствениците на игрални зали и казина ще бъдат освободени с пропорционален данък за времето, в което не са упражнявали дейност заради извънредното положение, наложено заради епидемията.

Източник: БНР

Подобни публикации

Депутатите приемат поправките, въвеждащи механизъм за контрол и разследване на главния прокурор

Димитър

Тен Хаг стигна първи финал с Манчестър Юнайтед

Димитър

Б. Кирилов: Заложили сме такъв сценарий, при който има гаранция за втората доза

Димитър

Leave a Comment

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки нашите услуги, Вие се съгласявате с това. Приемам Прочети повече

Privacy & Cookies Policy