Американският президент Джо Байдън коментира произведените междинни избори в САЩ с думите, че вторник, деня, в който се състояха те, е бил добър ден за демокрацията, но добави, че резултатите са показали, че американците продължават да са недоволни от ситуацията в страната си, предаде Ройтерс.
„Смятам, че това беше добър ден за демокрацията“, каза Байдън пред репортери в Белия дом.
По-рано в Белия дом изразиха задоволство от представянето на демократите над очакваното, след като президентът акцентираше в агитацията по време на предизборните си прояви най-вече на противодействието на заплахите за демокрацията в САЩ, гарантирането на правото на аборт и пропагандирането на икономическата си политика, припомня БТА.
На изборите републиканците постигнаха скромни успехи и вероятно ще спечелят Камарата на представителите, но изходът от надпреварата за Сената зависи от съревнованията в три щата, които се оказаха прекалено оспорвани и все още не може да бъде обявен победителят в тях.
В изказването си пред журналистите Байдън изрази готовност да работи с републиканците.
„Според мен американският народ беше ясен. Той очаква готовност и от страна на републиканците да работят с мен“, каза той.
Байдън заяви, че ще наложи вето на всякакви опити да бъде въведена национална забрана за абортите и се обяви против намаляването на данъците за богатите, две политически мерки, които е възможно републиканците да се опитат да прокарат.
По думите му след като се върне от обиколката си в Азия той ще покани лидерите на демократите и републиканците в Белия дом, за да обсъдят реализирането на приоритетите си.
В изказването си Байдън повтори намерението си да се кандидатира за втори мандат като президент на изборите през 2024 г., но добави, че най-вероятно окончателното си решение по въпроса той ще вземе в началото на идната година, тъй като иска да го обсъди преди това с най-близките си.
Заплаха ли е Мъск?
На пресконференцията Джо Байдън заяви, че според него си струва американските власти да проучат отношенията на предприемача и собственик на социалната мрежа Туитър Илон Мъск с други държави.
„Мисля, че сътрудничеството и/или техническите връзки (на Мъск) с други държави си струва да бъдат проучени“, каза. „Не казвам, че той върши нещо нередно, просто казвам, че си струва да бъдат проучени.“
Байдън направи това си изявление в отговор на въпрос дали смята, че Мъск е заплаха за националната сигурност, както и дали придобиването на Туитър от него с помощта на саудитски конгломерат не трябва да бъде разследвано от американските власти.
Източник: БНР