Парламентът промени прага на задължителната регистрация по ДДС от 50 хиляди на 100 000 лева оборот. Промяната бе приета на първо четене. Промените, внесени от ПП, БСП, ИТН и ДБ, ще засегнат голям брой малки и средни предприятия, които, според вносителите, ще станат по-конкурентноспособни и ще намалят административните си разходи.
Едно от най-важните неща, които можем да направим за малкия бизнес – така описва промяната депутатът от ДБ Мартин Димитров.
За вдигане на прага по ДДС регистрация се изисква задължителна дерогация от Брюксел.
Сега фирмите, които са с оборот над 50 000 лв., задължително се регистрират по Закона за ДДС.
„Не виждаме разумна причина това да ни бъде отказано. Колкото до увеличаване на прага до 166 000лв., което е таванът за целия ЕС, това като дебат ще се случи догодина. Засега ще оттеглим това наше предложение. За важните реформи можем да работим заедно и да ги постигаме заедно“.
Искрен Митов от ПП заяви, че това е победа за малкия бизнес.
„Законът, който разглеждаме днес, е един от тези закони, който обедини коалиционни партньори, управляващи и опозиция и днес всички сме тук в залата за да го приемем. На фона на всички политически кризи, днешният ден е една дългоочаквана победа за малкия и среден бизнес в България. Вече 20 години прагът за задължителна регистрация по ДДС не е променян“.
Единодушно законопроектът бе подкрепен и от ГЕРБ и Възраждане – Александър Иванов от ГЕРБ каза:
„Надявам се до 2024 г. да намерим усилия, в България тогва дори да не бъде в левове регистрацията по ДДС, да си говориме тогава в единната европейска валута, да стават такива изчисления.
Стоян Таслаков от „Възраждане“ допълни:
„Предвид инфлацията всички тези години смятаме, че 100 000 лв. е един добър праг. Ще улесни малките фирми, които носят на гърба си българската икономика.“
Източник: БНР