Трима китайски астронавти кацнаха днес във Вътрешна Монголия след 183 дни в Космоса, съобщи китайската държавна телевизия CCTV, като отбеляза, че това е най-продължителната мисия на екипаж в орбита, предаде АФП.
След приземяването на спускаемата капсула всеки от астронавтите докладва, че се намира в добро физическо състояние и последваха аплодисменти в Центъра за контрол на полетите. Командирът Чжай Чжиган заяви:
„Искам да докладвам на родината и на народа, че изпълнихме успешно космическата мисия „Шънчжоу-13″ и се завърнахме на Земята“.
Тримата армейски пилоти: командира Чжай Чжиган (55 г.), колегата му Ван Япин (42 г.) и най-младия И Гуанфу (41 г.) подобриха предишния национален рекорд за престой в Космоса, който беше 92 дни и беше поставен през 2021 г.
Това е нов успешен етап за Пекин в амбициозната му космическа програма, целяща да догони САЩ, Европа и Русия, отбелязва агенцията.
Тримата тайконавти се отправиха на космическа мисия на 16 октомври миналата година. Оттогава те изпълниха две космически разходки, проведоха поредици от научни експерименти и подготвиха разширяването на бъдещата орбитална станция.
Ван Япин не само е първата жена тайконавт на борда на основния модул „Тянхъ“, но е и първата, излязла в открит космос.
В следващата фаза е планирано следващия месец товарен кораб да достави материали и гориво на модула за предвидения за юни полет на „Шънчжоу-14“.
Спускаемата капсула на космическия кораб „Шънчжоу-13“ с тримата астронавти се приземи на площадката за кацане Дунфен в района Вътрешна Монголия в Северен Китай, посочва ТАСС.
Източник: БНР